Poradna pro zdraví a harmonii duše i těla

    

Kde a jak Aloe vera působí?

 

 

      Gel z Aloe vera je přírodní substancí s vysokou nutriční hodnotou a

      regenerační aktivitou na úrovni buněk. Buňky čistí, vyživuje, napomáhá

      odstraňování odumřelých a urychluje zdravé buněčné dělení. Buňky vyšší

      kvality znamenají zlepšení funkce orgánu, orgánových systémů i celého

      organizmu.

 

Aloe působí svou unikátní vlastností ve dvou oblastech:

a. na epitel = anatomický termín pro vrstvu buněk, které tvoří největší orgán našeho těla - kůži a stěny všech vnitřních dutin - sliznice.

b. imunitní systém. Obsahuje tzv. imunomodulátory, které podporují a vyrovnávají funkce imunitního systému jak v případě snížené, tak zvýšené aktivity. Tímto je velice stručně a zjednodušeně naznačeno, proč se někdy Aloe vera přisuzuje vlastnost "všeléku", což může budit podezření nevěrohodnosti.

 

Kde Aloe vera působí?

Aloe vera vzhledem ke svým nutričním schopnostem a antioxidačním vlastnostem pomáhá především při prevenci poranění epitelových tkání a v případě poškození dokáže podpořit jejich hojení. Antioxidanty bojují proti destruktivním volným radikálům - nestabilním sloučeninám vznikajícím při procesu trávení a nacházejícím se rovněž v látkách znečisťujících životní prostředí. Existují podezření, že volné radikály jsou příčinou vzniku mnoha zdravotních problémů, včetně některých druhů rakoviny, a podílejí se na procesu stárnutí. Epitel je anatomický termín definovaný následovně: "Epitel je krycí tkáň,

výstelka, která pokrývá zevní povrch těla a vnitřní povrch dutých orgánů s výjimkou cév a mozkových komor." Naším plošně největším epitelem je kůže, ale do epitelu zahrnujeme i výstelku střev, bronchiálních trubic a pohlavního ústrojí. Není proto divu, že aloe vera je účinná nejen při poranění pokožky, ale řekněme i při zánětu střev nebo astmatu.

 

Jak Aloe vera působí?

Přirozené protizánětlivé a antimikrobiální účinky kombinované s výživnými prvky podporují růst buněk a tím i následné hojení. Tato vlastnost však není prospěšná jen pro lidi s vážnými zdravotními problémy; většina lidí, která aloe vera používá, říká, že se cítí daleko lépe a navíc i klidněji, bez stresů. To může být způsobeno kladným účinkem aloe vera na náš imunitní systém, který se stává vyváženější anebo lépe "naladěný", a proto i lépe chrání tělo před vnějšími vlivy.

 

Účinky stabilizovaného gelu:

Následující účinky aloe vera gelu byly pozorovány a hlášeny při vnitřním (jako nápoj) nebo vnějším (na pokožku a vlasy) používání aloe vera gelu:

Vzhledem k přítomnosti saponinů je aloe vera přírodním čisticím prostředkem.Vzhledem k obsahu ligninů má schopnost pronikat do tkání.V oblastech, kde je aplikován, dokáže znecitlivět tkáň a odstranit bolest i hluboko pod povrchem včetně kloubních a svalových bolestí.

Ve vysoké koncentraci a v přímém styku s bakteriemi po dobu několika hodin působí baktericidně. Může snížit krvácení.

Při vyšší koncentraci, přímém kontaktu a dlouhodobém působení má protivirový a protiplísňový účinek.

Je antipyretický, snižuje intenzitu teploty pod vředy.

Je protizánětlivý, chová se jako steroid, ale bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Je antipruretický, zbavuje pokožku svědění a pálení.

Je přírodním zvlhčovačem dodávajícím vlhkost všem vrstvám pokožky.

Stimuluje buněčné dělení.

Proteolytické enzymy rozkládají odumřelou tkáň, a tím čistí ránu.

Pomáhá stimulovat krevní oběh v pokožce rozšiřováním kapilár.

Díky vysokému obsahu vitaminů, minerálů, sacharidů, enzymů a aminokyselin (primárních i sekundárních) dodává zdraví pokožce i tělu.

Bezpečnost - každý z výše uvedených účinků může být dosažen pomocí jednoho nebo více druhů léčiv. Většina z nich je však na lékařský předpis a často má mnoho nežádoucích vedlejších efektů. Při vysoké koncentraci je aloe vera schopna poskytnout stejnou službu, ale bez jakýchkoli známých nežádoucích vedlejších účinků.

 

Na závěr:

Aloe vera není všelék a nepředstavuje ani žádná kouzla.

Působí jen na dvě oblasti popsané výše - na epitelové tkáně a na imunitní systém. To je v hojné míře potvrzené informacemi, které hovoří o tom, jak během staletí tisíce lidí našlo úlevu při různých kožních problémech, jako jsou ekzémy, psoriáza, vředy, popáleniny, akné a dokonce štípnutí či kousnutí. Čas rovněž prokázal její skvělé vlastnosti při mnoha střevních poruchách, jako divertikulóza a zácpa. Po pravidelném užívaní aloe vera gelu se zlepšily i další stavy vyplývající z narušeného imunitního systému (např. artritida, astma, syndrom stálé únavy či lupus).

Aloe vera hraje pouze doplňkovou roli při odstraňování zdravotních problémů. Je velice důležité, aby se lidé vždy předem poradili se svým lékařem. Diagnostika nemoci samotným pacientem může být velmi nebezpečná, protože různé vážné choroby se mohou projevovat symptomem mnohem méně závažné nemoci. Všem zájemcům o podrobnější charakteristiku aloe vřele doporučuji knihu chemičky polského původu, paní Elžbiety Olejnik: Průvodce zdravím a krásou. Kniha je zasvěcena čistě Aloe vera a jejím zdravotním i kosmetickým účinkům.

 

13 způsobů, jak Vám může aloe vera pomoci

 

      Občas se přihodí, že i nezávislý tisk dokáže našim produktům udělat vynikající reklamu. Jedním z takových příkladů je článek Johna Andersona, otištěný v březnovém vydání amerického časopisu Alternativní medicína pod názvem "Lékař v květináči - 13 způsobů jak vám aloe vera může pomoci".

     

Herbalisté a lidoví léčitelé znají tuto rostlinu po staletí jako "léčivou rostlinu" nebo jako "lékaře v květináči". Aloe vera, podobná kaktusu se zelenými dýkovitými listy plnými čirého viskózního gelu, byla do Severní Ameriky přivezena v 16. století z Afriky. Ale již dlouho předtím byla aloe vera, jejíž jméno znamená "zářivá hořká látka", široce považována za vůdčí hojivou rostlinu. Staří Egypťané se zmiňovali o aloe jako o "rostlině  nesmrtelnosti" a zahrnovali ji mezi dary pohřbené společně s faraony. V posledních desetiletích lékařský výzkum potvrdil a rozšířil mnohá tvrzení o zářivé hořké substanci (používané zevně nebo konzumované jako nápoj), která je srdcem aloe. Zde je stručný přehled jejích schopností.

 

Pomáhá hojit zranění

      Vnitřní objem listu aloe vera vyplňuje gel, který sám o sobě představuje 96 % vody a další 4 % s obsahem 75 známých látek. Při aplikaci na zraněná místa působí gel mírně anesteticky a ulevuje od svěděni, otoků a bolesti. Je rovněž antibakteriální a protiplísňový, zvyšuje přítok krve ke zraněným

oblastem a stimuluje fibroblasty, kožní buňky zodpovědné za hojení rány. Studie na zvířatech zveřejněná v časopise Journal of the American Podiatric Medical Association ukázala, že jak orální, tak i topické použití preparátů z aloe vera urychlilo hojení různých druhů zranění. Zvířatům byla aloe podávána buď s pitnou vodou (100 mg/kg živé váhy) po dobu 2 měsíců nebo jako 25% krém aplikovaný přímo na zraněná místa po dobu 6 dnů. Aloe má pozitivní efekt v obou oblastech. Velikost ran se snížila o 62 % u zvířat, která brala aloe orálně, v porovnání s 51 % u kontrolní skupiny. Zevní použití aloe vyvolalo 51% snížení velikosti ran oproti 33% u skupiny kontrolní.

 

Podporuje pooperační regeneraci

Podle zprávy zveřejněné v časopise Journal of Dermatologic Surgery and Oncology aloe zkracuje dobu potřebnou k pooperační regenerací. Osmnáct pacientů s akné se podrobilo operativnímu dermatologickému obroušení pokožky na obličeji, při kterém jsou odstraněna poškozená místa. Na jejich obličeje byly po operaci přiloženy obvazy. Na polovinu obličeje každého z pacientů byl s obvazy aplikován standardní chirurgický gel, na druhou polovinu potom gel z aloe vera. Polovina tváře ošetřená aloe vera gelem byla vyhojena o 72 hodin dříve než druhá polovina. Dermatolog James Fulton, M.D. z Newport Beach, California, autor této zprávy, používá ve své praxi aloe zevně k urychlení hojivého procesu. "Jakékoli zranění, které ošetřujeme, ať už je to sešívaná rána nebo odstraňováni rakovinné pokožky, se hojí mnohem lépe s pomocí aloe vera", tvrdí.

 

Zmírňuje spáleniny

Ve studii zveřejněné v časopise Journal of the Medical Association v Thajsku bylo 27 pacientů s průměrnými spáleninami léčeno pomocí gázy namočené buď v aloe vera gelu nebo v přípravku Vaseline (ropná vazelína používaná v lékařství). Spáleniny se hojily mnohem lépe ve skupině

používající aloe vera, a to s průměrným časem hojení 12 dnů ve srovnání s 18 dny ve skupině, která používala Vaseline.

 

Minimalizuje poškození mrazem

Další lékařská studie, tentokrát publikovaná v časopise Annals of Emergency Medicine, potvrdíla, že aloe rovněž pomáhá při omrzlinách. Výzkumníci použili standardní léčbu (antibiotika, ibuprofen, nahřívání) u 154 pacientů s lehkými až těžkými omrzlinami. Z pacientů, kteří ještě doplňkově používali aloe vera krém, se zotavilo 67,9 % bez ztráty tkáně (amputace) v porovnání s 32,7 % v kontrolní skupině. Vědci došli k závěru, že aloe zabránila snížení přítoku krve do postižených oblastí, což je běžná příčina ztráty tkáně při omrzlinách.

 

 

 

Chrání proti radiaci

Podle vědců z Hoshi University v Japonsku má aloe schopnost nás ochraňovat proti poškození kůže z rentgenového záření. Studie publikovaná v časopise Yakugaku Zasshi ukazuje aloe vera jako efektivní antioxidant, který nás zbavuje volných radikálů vzniklých radiací, a rovněž chrání dvě z tělních

hojivých substancí - superoxid dísmutázu (antioxidační enzym) a glutathion (aminokyselina, která stimuluje imunitní systém).

 

Hojí místa poškozená psoriázou

V tzv. double-blind studii, kdy polovina pacientů dostává místo léčebných prostředků placebo, zveřejněné v časopíse Tropical Medicine and International Health, používalo 60 pacientů s chronickou psoriázou 0,5 %, aloe vera extrakt v masti z minerálního oleje, která byla aplikována třikrát denně po dobu pěti po sobě jdoucích dnů (15 aplikací týdně) během čtyř týdnů. Když byly obě skupiny po osmi měsících kontrolovány, zjistilo se, že mnohem více poškozených míst bylo vyhojeno ve skupině používající aloe vera (82,8 %) než ve skupině, která brala placebo (7,7 %). A navíc, 83,3 % aloe skupiny bylo považováno za vyléčené z psoriázy, v porovnání s pouhými 6,6 % druhé skupiny

 

Zmírňuje intestinální problémy

Jedna z vědeckých studií zveřejněných v časopise Joumal of Alternative Medicine uvádí, že šťáva z aloe vera může být efektivní při léčbě zánětlivých střevních chorob. Deset pacientů třikrát denně po dobu sedmi dnů dostávalo 60 ml šťávy z aloe vera. Po týdnu byli všichni vyléčeni z průjmů, čtyřem se zlepšila pravidelnost stolice a tři hlásili zvýšenou energii. Vědci došli k závěru, že aloe vera je schopná nastolit rovnováhu ve střevech pomocí regulace gastrointestinálního pH při zlepšení samovolné

pohyblivostí, zvýšení specifické váhy stolice a redukcí jistých mikroorganizmů přítomných ve výkalech (včetně kvasinek). Další studie ukázaly, že šťáva z aloe vera pomáhá detoxikovat střeva, neutralizovat žaludeční kyselost a ulevit od zácpy a žaludečních vředů.

 

Snižuje krevní cukr při diabetu

Časopis Hormone Research oznamuje, že aloe vera redukuje hladinu cukru v krvi diabetiků. Pět pacientů s cukrovkou dospělých (nikoli závislých na inzulínu) dostávalo denně 1/2 čajové lžičky extraktu aloe vera po dobu 14 týdnů. Hladina cukru v krvi se snížila u všech pacientů v průměru o 45 %, a to bez jakékoli změny jejich celkové hmotností.

 

 

Redukuje artritické otoky

Časopis Journal of the American Podiatric Medical Association přinesl zprávu o příznivém vlivu používání aloe vera při prevenci artritidy a redukci zánětů v kloubech již postižených artritidou. Aloe rovněž může potlačit autoimunitní reakci spojenou s jistými formami artritidy, při kterých tělo napadá své vlastni tkáně. Několika zvířatům byly injekčně podány bakterie vyvolávající artritické symptomy, zejména záněty a otoky. K přesnému určení, zda může zabránit artritidě, byla aloe vera (150 mg/1

kg váhy) injekčně vpravena pod kůži každý den po dobu 13 dnů. Každý den probíhalo fyzické měření k určení míry otoků a zánětů. Podle vědců, kteří se zúčastnili tohoto výzkumu, několik složek aloe vera ukázalo antiartritické aktivity. Jedna organická kyselina v aloe snížila zánětlivost o 79,7 % a potlačila autoimunitní odezvu o 42,4 %. Jiná složka aloe (antrachinony) snížila zánětlivost o 67,3 %, ale neměla žádný efekt na autoimunitní odezvu.

 

 

Omezuje infekci HIV

Extrakt z manózy, jednoho z cukrů v aloe vera, může potlačit HIV-1 (virus spojovaný s AIDS). Ve studii z roku 1991 otištěné v časopise Molecular Biotherapy, byly buňky HIV-1 testovány in vitro (mimo tělo) právě manózovým extraktem. Aloe zpomalila reprodukci viru o plných 30 %, snížila

celkový počet virů, potlačila rozšíření viru z napadených buněk a zvýšila životnost (šanci na přežití) napadených buněk.

 

 

Nutriční podpora pro pacienty s AIDS

Podle časopisu Journal of Advancement Medicine je šťáva z aloe vera efektivní součástí programu nutriční podpory pro pacienty s HIV+. Po čtyři  měsíce byla 29 pacientům podávána ryzí aloe vera (150 ml čtyřikrát denně) společně s doplňky obsahujícími esenciální mastné kyseliny a dalšími     doplňky s vitamíny, minerály a aminokyselinami. Pacientům bylo řečeno, aby přijímali běžnou potravu a vyhnuli se dalším potravinovým doplňkům. Po 90 dnech měli všichni pacienti nižší výskyt náhodných infekcí, aftózních zánětů ústní dutiny, vyčerpanosti či průjmů, a naopak zvýšení počtu bílých krvinek (jejich imunitní systém odpovídal pozitivně). Odhad celkové kvality jejich zdraví se rovněž zvýšil. U 25 % pacientů aloe vera podle všeho zlikvidovala reprodukční schopnost virů. Výzkumníci zjistili, že aloe (manózový extrakt a snad i jiné složky) stimuluje imunitní systém       organizmu, zvláště pak pomocné buňky T4, bílé krvinky, které aktivují imunitní odezvu na infekce.

     

 

Stimuluje imunitní odezvu proti rakovině

Podle nedávných studií může aloe pomoci prodloužit dobu přežití a stimulovat imunitní systém pacientů s rakovinou. Ve studii z roku 1994 zveřejněné v japonském lékařském časopise Yakhak Hoeji byla aloe vera podávána orálně po dobu 14 dnů myším s rakovinnými nádory. I když aloe

nezastavila růst nádorů, průměrná životnost myši se zvýšila o 22 % u těch, kterým bylo podáváno 50 mg aloe/kg váhy, a o 32 % u těch, které dostávaly 100 mg/kg váhy denně. Souběžný experiment na lidských rakovinných buňkách (mimo tělo) zjistil, že vysoké dávky aloe významně potlačily růst těchto rakovinných buněk. Vědci publikující v časopise Cancer Immunology and Immunotherapy zjistili, že složka aloe (lektin), pokud je injekčně vpravena přímo do tumoru, aktivuje imunitní systém k útoku proti rakovině. Buňky typu T, bílé krvinky, které se váží na vetřelecké buňky a ničí je,      začaly napadat buňky nádorů s lektinem. Aloe startuje imunitní systém aktivací makrofágů (bílé krvinky, které "polykají" antigeny), které uvolňují imunoaktivační substance jako interferony, interleukiny a tumor necrosis factor (TNF - cytokin tvořený některými bílými krvinkami - účastní se imunitních dějů). A navíc, říkají vědci, aloe vera podporuje růst normálních (nerakovinných) buněk.

 

Pomáhá při rakovině plic

Ochranný efekt aloe vera byl potvrzen ve studii 673 pacientů s rakovinou plic v japonské Okinawě. Výzkum byl zveřejněn v časopise Japanese Journal of Cancer Research. Tato studie pohlíží na spojení mezi kouřením, srovnatelným množstvím 17 rostlin použitých ve výživě a výskytem rakoviny plic během pětiletého pozorovacího období. Aloe byla jedinou rostlinou, která chránila proti rakovině. "Výsledky rostlinné epidemiologie říkají, že aloe zabraňuje lidské plicní karcinogenezi (rakovině plic)," uvádějí vědci. A pokračují: "Aloe je široce preventivní a rakovinu potlačující prostředek, který působí proti rozmanitým druhům rakoviny u lidí" 

02.06.2010 22:10:13
sing
Tvořivá radost

Tvořivá radost

Chtěli byste mít svoji osobní mandalu?

ano (14422 | 30%)
ne, nezajímá mě to (12358 | 26%)
možná časem (10495 | 22%)
již ji mám (10568 | 22%)
láska-koláž.jpg

Malujete mandaly?

ne,ale chystám se (13265 | 34%)
ano (13557 | 34%)
ne (12675 | 32%)
Obrázky a texty si můžete zcela zdarma stáhnout a uložit do svého počítače, nebo vytisknout. Nemohou však být bez souhlasu autorky předmětem dalších komerčních aktivit. ©2007 Lenka Singerová
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one